• Wpisów: 279
  • Średnio co: 4 dni
  • Ostatni wpis: 173 dni temu, 17:03
  • Licznik odwiedzin: 32 600 / 1260 dni
 
nataloa
 
Czy żyjemy zgodnie z naszą wolą? Dlaczego wiele osób podporządkowuje swój byt innym? Czym jest szczęście i jakie wartości są najcenniejsze?
Joanna, główna bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery pochodzi z tak zwanej dobrej rodziny, której członkowie postrzegają ją jako brzydką, roztargnioną oraz dziwaczną starą pannę. Od dzieciństwa jest czarną owcą, z której uczuciami i zdaniem nikt się nie liczy. W swoim wnętrzu posiada pokłady bólu i żalu, ale paraliżujący strach przed gniewem bliskich, sprawia, że nieszczęśliwa milczy. Kiedy nagle dowiaduje się o swojej chorobie i niewielkiej ilości czasu jaki jej pozostał, decyduje postawić się krewnym. Postanowiwszy zostać służącą u umierającej dawnej znajomej, kobiety z nie najlepszą opinią, ma możliwość zasmakowania szczęścia i wolności. Tak zaczyna się droga Joanny do tytułowego zamku jej marzeń.
Montgomery wykreowała cudowny świat oraz stworzyła pełną wrażliwości i piękna historię. Subtelna, ukazująca tłumienie siebie i swojego głosu, ale też napawająca nadzieją, że odnalezienie spełnienia tylko czeka na naszą stanowczą decyzje. Ze świeżym powiewem nieznanego, ekscytującego życia, przy tym pełna sybarytyzmu w spokojnym domu nad jeziorem, we wnętrzu lasu, pełnego książek i herbat. Powieść, której wyjątkowo nie chce się kończyć, aby codzienność nie zatarła dobra, jakim wypełniła serce czytelnika. Kto woli sztuczny i chłodny, aktualny świat od przytulnego oraz urokliwego miasteczka w Anglii lat '20?
Wiele osób stwierdzi, że opowieść ta jest nieco nierealna, że po podjęciu takiej decyzji pojawiłoby się mnóstwo przeszkód. Mają oni rację, sama nie do końca wierzę, aby komuś poza Joanną przytrafiło się takie szczęście, ale wyobrażenie sobie ziszczonego własnego Błękitnego Zamku jest dla mnie czymś niesamowitym. I moja wdzięczność do autorki za to jest wręcz niewyrażalna.
Poświęcając tej książce czas, dajemy sobie szanse na dostrzeżenie piękna, które jest wpisane w świat i w nas.
IMG_20170221_125434.jpg

Nie możesz dodać komentarza.